Czy warto używać taśm paroprzepuszczalnych i paroizolacyjnych podczas montażu drzwi i okien?

Czy warto używać taśm paroprzepuszczalnych i paroizolacyjnych podczas montażu drzwi i okien?

Z każdym rokiem do budownictwa wprowadzane są nowe rozwiązania, których zadaniem jest zwiększenie trwałości i komfortu wybudowanych przez nas domów, ale również zagraniem marketingowym, które ma spowodować, że chcemy kupować coraz to lepsze rozwiązania.

Montaż z wykorzystaniem taśm paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych zdecydowanie ma zalety techniczne, które poprawiają jakość montażu naszych drzwi i okien i zwiększają żywotność zastosowanych materiałów izolacyjnych.

Do montażu wykorzystujemy dwa rodzaje taśm, choć często nazwy są używane zamiennie. Różnica polega na tym, że jednak taśma chroni izolację od wewnątrz, druga od zewnątrz. Taśma paroprzepuszczalna jest stosowana w duecie z taśmą paroszczelną.

Paroszczelną montuje się od wewnątrz budynku, natomiast paroprzepuszczalną od zewnątrz.

Paroizolacyjna ma chronić, piankę izolacyjną wypełniającą luz montażowy przed wnikaniem wilgoci z wewnątrz budynku. Paroprzepuszczalna natomiast ma umożliwić odparowanie powstającej mimo wszystko wilgoci na zewnątrz budynku. Ponieważ wilgoć znacząco obniża parametry izolacyjne i wytrzymałościowe pianki montażowej, zastosowanie odpowiednich taśm zwiększy poprawi jej skuteczność.

Drugim czynnikiem źle wpływającym na piankę montażową są promienie słoneczne. Wystawiona na ich oddziaływanie pianka kruszeje i traci właściwości a w skrajnych wypadkach zwyczajnie wypada i pozostawia dziurę, przez którą później dom będzie się wychładzał.